EEG Biofeedback

EEG Biofeedback to nieinwazyjna, bezbolesna technika treningu mózgu,  polega na dostarczeniu człowiekowi informacji zwrotnej o zmianach jego stanu fizjologicznego. Pozwala to nauczyć się reakcji własnego mózgu, a dzięki temu tak zmodyfikować jego pracę, aby funkcjonował efektywnie. Jest to rodzaj terapii, dzięki której pacjent w sposób świadomy, uczy się zmieniać wzorzec wytwarzanych fal w mózgu, tak by mózg pracował wydajniej i szybciej.

Terapia/trening zwiększa możliwości intelektualne i usprawnia procesy poznawcze, poprawia efektywność pracy, ułatwia uzyskanie równowagi psychicznej i wyciszenia, poprawia samopoczucie, zwiększa odporność na stres, wpływa pozytywnie na ogólne funkcjonowanie człowieka.

Przebieg sesji treningowej:

        Osoba trenująca ma podłączone do powierzchni głowy  elektrod przekazujących sygnały z mózgu do monitora terapeuty, gdzie widoczne są pasm fal mózgowych. Na monitorze trenujący widzi te sygnały w postaci wideogry. Stara się spełnić założenia gry wyłącznie siłą woli, poprzez własne myśli, bez użycia klawiatury czy myszki. Przez cały czas trenujący otrzymuje informację zwrotną o swoim stanie. Kiedy wzrasta aktywność mózgu w pożądanym paśmie częstotliwości trenujący otrzymuje punkty – kiedy w niepożądanym punktów brak, gra się nie udaje. Dzięki temu trenujący wie, kiedy jest dobrze skoncentrowany a kiedy nie. Ponieważ metoda ta koncentruje się na przyczynach trudności w uczeniu się jej efekty są długotrwałe.